Podróże służbowe pracowników
Opis
W dobie świadczenia przez podmioty gospodarcze usług o charakterze krajowym i międzynarodowym, coraz większego znaczenie nabiera mobilność pracowników i ich delegowanie w podróż służbową.
Znajomość przepisów prawa pracy dotyczących podróży służbowych umożliwia prawidłowe ukształtowanie treści umowy o pracę (w zakresie miejsca pracy), następnie zgodne z przepisami rozliczanie czasu pracy oraz odpoczynku pracowników udających się w podróż służbową i finalnie – właściwy zwrot kosztów podróży służbowej (uwzględniający aktualne przepisy podatkowe i ubezpieczeniowe).
Od momentu wydania polecenia podróży służbowej, poprzez przebieg podróży służbowej, do powrotu pracownika – może pojawić się szereg problemów praktycznych będących wyzwaniem dla osób odpowiedzialnych w firmach za rozliczanie podróży służbowych.
Istotą szkolenia jest przedstawienie obowiązujących regulacji prawnych dotyczących podróży służbowych (krajowych i zagranicznych) z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa sądów, interpretacji izb skarbowych (w tym wskazanie na różne stanowiska organów dot. podobnych stanów faktycznych) oraz obowiązującej na rynku praktyki.
Szkolenie jest adresowane do pracowników Działów HR, pracowników Działów Finansowych, kadry menadżerskiej oraz innych osób odpowiedzialnych za rozliczanie podróży służbowych.
Poprzez udział w szkoleniu dotyczącym Podróży służbowych pracowników uczestnik uzyska wiedzę z zakresu rozliczania podróży służbowych stosownie do aktualnego brzmienia przepisów, praktyki sądów oraz izb skarbowych. Znajomość zasad rozliczania podróży służbowych umożliwi optymalizację procesu wysyłania pracowników w podróż służbową i wprowadzenie rozwiązań efektywnych pod względem kosztowym dla pracodawcy. Wiedza z zakresu podróży służbowych przyczyni się także do sprawnego zarządzania pracownikami oraz realizowania przez pracodawcę jego zobowiązań wobec zewnętrznych kontrahentów. Prawidłowe rozliczenie podróży służbowej ograniczy ryzyko roszczeń pracowniczych oraz ewentualne zakwestionowanie przyjętego rozliczenia przez organy skarbowe.
Celem szkolenia jest nabycie wyłącznie praktycznej wiedzy i umiejętności związanych Tym samym, celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom szkolenia wiedzy dotyczącej przepisów prawa związanych z podróżami służbowymi w przystępny i ciekawy sposób. Szkolenie ma charakter dynamiczny i jest skonstruowane tak, aby angażować uwagę uczestników, zachęcać ich do wymiany spostrzeżeń oraz pomysłów rozwiązań dotyczących przedstawianych przez trenera problemów prawnych (warsztaty, liczne ćwiczenia, analiza tzw. case study etc.). W rezultacie uczestnicy szkolenia nabywają umiejętność radzenia sobie z takimi zagadnieniami w ich codziennej pracy.
z podróżami służbowymi pracowników.
1. Podróż służbowa – definicja zawarta w Kodeksie Pracy oraz rozporządzeniu dot. podróży służbowych: 2. Podróż służbowa, a obowiązki z Kodeksu pracy: 3. Czas rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej 4. Dieta w podróży służbowej (krajowej i zagranicznej) m.in. 5. Zwrot kosztów przejazdu – wybór środka transportu m.in. 6. Ubezpieczenie w podróży służbowej oraz wypadek w podróży służbowej 7. Rozliczanie kosztów leczenia zagranicą 8. Urlop w trakcie podróży służbowej 9. Zwrot kosztów noclegu w podróży krajowej i zagranicznej m.in. 10. Zaliczka na poczet podróży służbowej krajowej i zagranicznej – problemy praktyczne (m.in. obowiązek wypłaty, waluta, kurs rozliczenia) 11. Dokumentowanie wydatków 12. Należności z tytułu podróży służbowych jako koszty uzyskania przychodów
a. elementy definicji podróży służbowej
b. podróż służbowa, a oddelegowanie
c. miejsce pracy w umowie o pracę
d. regulacje wewnątrzzakładowe u pracodawcy
a. czas pracy w podróży służbowej – problemy praktyczne
b. odpoczynek w podróży służbowej
c. katalog pracowników z prawem odmowy udania się w podróż służbową
a. zapewnienie całkowitego oraz częściowego wyżywienia
b. kolacja z kontrahentem
c. śniadanie w cenie noclegu
a. podróż służbowa publicznym środkiem transportu, komunikacja miejscowa,
b. taksówki
c. podróż służbowa prywatnym samochodem pracownika
d. parkingi oraz autostrady
e. wynajem samochodów w kraju i zagranicą
a. limity hotelowe
b. ryczałt za nocleg
a. termin i sposób rozliczenia wydatków
b. ryczałt a zwrot wydatków faktycznie poniesionych
c. paragon
d. oświadczenie pracownika
e. problemy praktyczne związane z rozliczeniami (m.in. różnice kursowe)
13. Należności podróży służbowej – PIT i ZUS
Radca prawny Ewelina Natalia Sikora