Program dyplomowy dla controllerów i finansistów – dowiedz się więcej!

Artykuł: Spirala śmierci kosztów stałych

_DSC4301

W specjalistycznym czasopiśmie Finanse + Controlling (nr 40) ukazał się artykuł dr T.M. Zielińskiego dotyczący zagadnienia spirali śmierci kosztów stałych.

Celem artykułu jest nakreślenie problemu wyodrębniania kosztów niewykorzystanych zasobów zarówno z punktu widzenia zarządzających przedsiębiorstwami jak i obowiązku wynikającego z ustawy o rachunkowości.

Ponadto w artykule pokazano założenia zasobowo-procesowego rachunku kosztów (ZPRK) dotyczące wyodrębniania kosztów niewykorzystanych zasobów oraz zasad wynikowego prezentowania tych informacji na poziomie grup produktowych oraz przedsiębiorstwa.

Rosnąca konkurencja, z jaką spotykają się polskie przedsiębiorstwa sprawia, że posiadane zasoby produkcyjne oraz usługowe często nie są wykorzystywane w pełnym zakresie. Sytuacja ta skutkuje tym, że w wielu przedsiębiorstwach ponoszone są koszty niewykorzystanych zasobów. Brak kompleksowej metody i technicznych możliwości systemowego wyodrębniania tych kosztów w rachunkach kosztów przedsiębiorstw może skutkować „spiralą śmierci kosztów stałych”.

2015, Zieliński, T.M., 2015, Spirala śmierci, Controlling + finanse, nr 40