Profil controllera – najważniejsze kompetencje
Jakie kompetencje i umiejętności są aktualnie najbardziej pożądane na rynku pracy wśród controllerów? Czego szukają pracodawcy – czy bardziej liczy się wiedza akademicka, czy praktyka? Czy w zawodzie controllera przykłada się wagę jedynie do kompetencji twardych? Jakich umiejętności menedżerskich, społecznych oczekują pracodawcy od swoich controllerów?
Przeanalizowaliśmy dla Was aktualne ogłoszenia o pracę dla controllerów. Zapoznaj się z wnioskami i dowiedz się jakie kompetencje są teraz najważniejsze w pracy controllera?
Wśród kompetencji twardych istotnych dla pracodawców w kontekście roli controllera wymieniane są m.in.: podstawowa umiejętność sporządzania Cash Flow, umiejętność strategicznego i analitycznego myślenia, bardzo dobra znajomość Microsoft Office (w szczególności Excel).
Ponadto pracodawcy poszukują wśród potencjalnych kandydatów szeregu umiejętności miękkich, społecznych. W ogłoszeniach o pracę dla controllerów czytamy m.in. o łatwości w nawiązywaniu kontaktów, umiejętności pracy z własnej inicjatywy o wysokim stopniu innowacyjności czy po prostu – uśmiechu w kontaktach z innymi i nastawieniu na rozwój.
Controller to już nie tylko Mistrz Excela
Rola controllera w dzisiejszych organizacjach nie ogranicza się już do typowego „liczykrupy”. Controller stale komunikuje się z innymi działami w przedsiębiorstwie, jest innowatorem, prowodyrem zmian. Controller to osoba odpowiedzialna, kontaktowa w przypadku problemów czy sugestii dotyczących procesów. Controlling nie polega na kontrolowaniu – controlling to sterowanie organizacją w taki sposób, by cały czas dążyła w kierunku wyznaczonych celów.
Controllerzy pełnią rolę konsultantów biznesowych w swoich organizacjach. Ich zadaniem jest koordynacja celów pomiędzy poszczególnymi działami i zapewnienie racjonalności decyzji z ramach procesu zarządczego. Konsulting zorientowany na cel wymaga od controllera, oprócz wiedzy eksperckiej z zakresu metod i narzędzi, dużych kompetencji biznesowych (m.in. wiedzy na temat zależności i procesów związanych z obszarem operacyjnym, rynkiem i produktami).
Decydujące kompetencje, które sprawiają, że controller może stać się partnerem biznesowym kadry zarządzającej to m.in.:
- zdolność do zmiany
- chęć do podejmowania działań i umiejętność tworzenia bodźców
- zdolność podejmowania inicjatyw
- kompetencje wdrożeniowe
- umiejętność rozwiązywania
Zdobądź interdyscyplinarne kompetencje: PROGRAM SZKOLENIOWY ADVANCED CONTROLLING BUSINESS PARTNER
Program Advanced Controlling Business Partner kompleksowo przygotowuje finansistów do pełnienia roli Partnera Biznesowego kadry zarządzającej. Podczas pięciu modułów uczestnicy zdobędą gruntowną wiedzę z zakresu specjalistycznych kompetencji controllingowych (m.in. nowoczesny rachunek kosztów, budżetowanie, raportowanie zarządcze) oraz unikatowych kompetencji społecznych niezbędnych w pracy controllera (m.in. umiejętność współpracy z menedżerami z różnych działów, budowanie autorytetu, doskonalenie umiejętności komunikowania, skuteczna prezentacja).
Program Advanced Controlling Business Partner to 16 dni szkoleniowych w ramach 7 zjazdów (dwa zjazdy trzydniowe oraz pięć zjazdów dwudniowych). Ponadto w ramach programu uczestnicy podchodzą do czterech egzaminów kompetencji zawodowych (E1-E4), przygotowują pięć projektów (P1-P5). Zwieńczeniem kursu jest egzamin dyplomowy, realizowany w odrębnie wyznaczonym terminie po ukończeniu pięciu modułów, zaliczeniu czterech egzaminów (E1-E4), przygotowaniu pięciu projektów (P1-P5).
Jeżeli chcesz wziąć udział w wyzwaniu i zdobyć niezbędne kompetencje, by zostać Partnerem Biznesowym kadry zarządzającej zapisz się na: http://acbpdiploma.com/pl
Artykuł został stworzony na podstawie analizy ogłoszeń o pracę dla controllerów umieszczonych na portalu pracuj.pl oraz publikacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów (ICV) oraz International Group of Controlling (IGC) – „Controlling Process Model 2.0”.